بارها و بارها دوستانم درباره نحوه انتخاب پاوربانک مناسب از بنده سوال پرسیدن و اینکه پاور بانک چند میلی آمپری بخریم ؟

از اونحایی که این بحث تخصصی الکترونیکی هست و در بسیاری سایت های نقد و بررسی دیدم که به این موضوع مهم اشاره نشده یا بدرستی مورد بررسی قرار نگرفته، بنابراین لازم دونستم این موضوع رو مطرح کنم تا هم دوستان خوبم رو به این مطلب ارجاع بدم و هم اینکه سایر عزیزانی که در وب بدنبال این مساله هستند بتونن انتخاب صحیحی رو انجام بدهند.

قبل از شروع عرض کنم که در این مطلب قصد ندارم برندهای خاصی رو نقد و بررسی کنم و بحث ما صرفا در مورد نحوه محاسبه ظرفیت پاوربانک می باشد. با ما همراه باشید . . .

واحد ظرفیت پاوربانک ها (و کلا باتری ها) mAh میلی آمپر ساعت است.

آشنایی با سیستم پاور بانک:

پاوربانک ها عموما از باتری های لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمری بعلاوه مدار کنترلر شارژ تشکیل شده است.

ولتاژ باتری های داخل پاوربانک ۳٫۷ ولت و برابر ولتاژ باتری گوشی و تبلت هاست. برای اینکه گوشی را شارژ کنیم باید ولتاژ ۵ ولت به آن اعمال کنیم بنابراین مدار کنترلر پاور بانک دو وظیفه بر عهده دارد

اول. شارژ باتری های داخلی پاوربانک وقتی شارژر را به پاوربانک متصل می نماییم

دوم. تبدیل ولتاژ ۳٫۷ باتری ها به ۵ ولت بمنظور تامین ولتاژ مناسب برای شارژ گوشی

یک اشتباه رایج:

اولین محاسبه ای که ممکن است به ذهن کاربر برسد تقسیم ظرفیت پاور بانک بر ظرفیت باتری است. مثلا بگوییم با پاوربانک ۱۵۰۰۰mAh میتوان باتری یک گوشی با ظرفیت ۳۰۰۰mAh را پنج بار شارژ کرد !  در صورتی که چنین چیزی امکان ندارد.

محاسبه تعداد دفعال شارژ گوشی Iphone 6s 1700mAh با پاوربانک ۱۰۰۰۰mAh (بدون محاسبه تلفات و اشتباه است) :

 ۱۰۰۰۰mAh/1700mAh= 5   (ظرفیت پاوربانک/ظرفیت باتری گوشی)

یعنی دست کم ۵ بار باید بتوان در حالت ایده آل آیفونمان را با این پاوربانک شارژ کنیم که هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

ولی در حقیقت در حین تبدیل ولتاژ، مقداری تلفات خواهیم داشت. مقدار تلفات به فاکتور های زیادی از جمله نوع باتری، نوع مدار شارژ و کیفیت قطعات بستگی دارد. ضریب تبدیل در پاوربانک های لیتیوم پلیمری حدود ۸۵ الی ۹۵ درصد و در پاوربانک های لیتیوم یونی (باتری های ۱۸۶۵۰) در حدود ۷۵ الی ۹۰ درصد می باشد. علاوه بر این،ولتاژ باتری های لیتیومی بین ۳٫۷ تا ۴٫۲ ولت می باشد که برای شارژ کردن گوشی یا تبلت باید این ولتاژ را در خروجی پاوربانک به ۵ ولت رساند. بدین منظور مدار voltage booster در پاوربانک های تعبیه شده است. مقداری از انرژی در پروسه تبدیل در مدار بصورت گرما تلف می شود که این مقدار چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد می باشد. همچنین میزان سلامت باتری گوشی، باتری پاوربانک و راندمان مدار شارژ گوشی را نیز باید بعنوان عوامل اتلاف انرژی در نظر بگیریم. بنابراین جمعا چیزی در حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد از انرژی تلف خواهد شد.

اگر بطور میانگین ضریب تبدیل کل را ۷۰% در نظر بگیریم (یعنی ۳۰% تلفات)، اعداد و ارقاممان به این صورت تغییر خواهد کرد :

محاسبه تعداد دفعال شارژ گوشی Iphone 6s 1700mAh با پاوربانک ۱۰۰۰۰mAh (با محاسبه تلفات) 

(۱۰۰۰۰mAh * 0.70)  /  ۱۷۰۰mAh  =   ۴

با این حساب با پاوربانک ۱۰۰۰۰ میلی آمپرساعتی حداکثر میتوان ۴ بار آیفون ۶S را شارژ کامل کرد.

توجه به این نکته ضروری است که عوامل داخلی و خارجی متعددی در ضریب تبدیل دخیل هستند از جمله کیفیت باتری های بکار رفته، نوع باتری ها، راندمان مدار شارژ گوشی، رانمان مدار تقویت پاوربانک، دمای محیط نگهداری، جریان کشیده شده در لحظه از پاور بانک و … .