ربات ها یک قسمت مخصوص در برنامه تلگرام می باشند که برای ارسال و دریافت پیام به صورت خودکار از آن ها استفاده می شود. کاربران می توانند با ربات از طریق ارسال کدهایی در ارتباط باشند و مدیر نیز می تواند از طریق HTTPS ربات را کنترل کند. این بخش از تلگرام هم اکنون به یک بخش اساسی و مهم برای کاربران تبدیل شده است اما هنوز بسیاری از کاربران برای برقرار ارتباط با این ربات ها دچار مشکل هستند.

امروز قصد داریم تا راهی سریع تر برای ارتباط با آنها به شما معرفی کنیم . با حالت جدید inline ربات ها در همه جا از چت ها و گروه ها تا کانال های مختلف می توانند مورد استفاده قرار گیرند, خواه ربات عضو آن دسته باشد یا نباشد هم تفاوتی نمی کند. ربات ها می توانند در بسیاری از کارها به شما کمک کنند و برای ارسال سریع عکس ها، دریافت عکس از صفحات وب، پخش فیلم های یوتیوب، مقالات ویکی پدیا و ….. شما را یاری کنند. شما می توانید از تمام مزایا و ویژگی های “آبدیت جدید پیام رسان تلگرام” که در ادامه ذکر شده لذت ببرید!

برای انجام کارهای مختلف در ربات کافی است تا پس از تایپ آیدی ربات خود به صورت username@ و دستور مربوط نتایج ارسال شده از ربات را مشاهده و انتخاب کنید و سپس آن ها را ارسال نمایید.

در حال حاضر تلگرام برخی از ربات های مهم را از جمله :

معرفی کرده است که برای استفاده از آن ها کافی است تا پس از تایپ عبارت های بالا دستوراتی را که می خواهید بنویسید به عنوان مثال برای رفتن به صفحه ویکی پدیا ایران کافی است تا عبارت:

@wiki Iran

را تایپ نمایید تا در تلگرام وارد صفحه ویکی پدیا ایران شوید یا پس از عبارت GIF@ با تایپ کلمه CAT می توانید لیستی از فایل های گیف (تصاویر متحرک) مربوط به گربه ها را مشاهده نمایید.

برای فعال کردن این قابلیت باید عبارت setinline/ را در قسمت گفتگو با ربات BotFather@ تایپ کنید و از لیست API های منتشر شده توسط تلگرام استفاده نمایید.

نتایج Inline

نمایش های Inline که بیشتر در ربات ها استفاده می شود هم اکنون از محتواهایی مانند فایل های GIF، عکس، لینک و … پشتیبانی می کند. برای نتایج Inline ها نیز تلگرام از نتایج زیر پشتیبانی می کند:

▣ صفحات اینترنتی وب (web pages)
▣ عکس ها (photos)
▣ ویدیو ها (videos)
▣ فایل های گیفت (GIFs)
▣ تصاویر متحرک با فرمت mpeg4

نتایج نمایش داده شده هم به صورت افقی و هم عمودی بسته به نوع جست و جو به کاربر نشان داده می شود.

پیام های ارسال شده با ربات

پیام های ارسال شده با ربات بدین صورت ارسال می شود که ابتدا نام فرستنده و سپس نام ربات برای گیرنده مشاهده می شود. هنگامی که کاربر بر روی نام ربات در پیغام دریافتی کلیک می کند آن دستور به طور اتوماتیک وارد قسمت Inline می شود و دستور اجرا می شود. همچنین پس از آن می توانید دستورهای دیگر را نیز وارد کنید تا لیستی از کارهایی که قابل انجام دادن است را مشاهده نمایید.

نمونه هایی از ربات Inline

gif@  دستوری برای جست و جو در فایلهای گیف (https://telegram.me/gif)
vid@ جست و جو بین ویدیو های مختلف (https://telegram.me/vid)
pic@  جست و جو عکس در یاندکس (https://telegram.me/pic)
bing@ جست و جو عکس در بینگ (https://telegram.me/bing)
wiki@ جست و جو در ویکی پدیا (https://telegram.me/wiki)
imdb@ جست و جو در وب سایت آی ام دی بی (https://telegram.me/imbd)
bold@ بزرگ نمایی فونت متن و … (https://telegram.me/bold)

همانند بسیاری از قابلیت های دیگر تلگرام این بخش نیز به صورت منبع باز عرضه شده است بنابراین توسعه دهندگان مختلف می توانند آن را بهبود دهند. بنابراین اگر شما یک توسعه دهنده هستید برای مطلع شدن از اخبار این بخش از ربات BotNews@ یا این بخش استفاده نمایید.