عروسک های باربی جدید اطلاعات کودکان را در اختیار هکرها قرار می دهند

تعدادی از عروسک های جدید باربی که قابلیت اتصال به شبکه های بی سیم وای – فای را دارا هستند به هکرها امکان می دهند تا اطلاعات شخصی مربوط به کودکان را سرقت کنند.

محققان امنیتی از وجود حفره های امنیتی خطرناک در عروسک های یاد شده خبر می دهند که هک کردن عروسک های یاد شده موسوم به Hello Barbie را ممکن می کند.

از ابتدای عرضه عروسک های یاد شده در اوایل سال 2015 بسیاری از والدین و گروه های مدافع حریم شخصی و حقوق کودکان در مورد خطرات استفاده از آنها هشدار داده بودند. در داخل این عروسک یک میکروفون نصب شده که به سوالات کودک گوش کرده و پاسخ مناسب به آنها را از طریق یک بانک داده انتخاب و ارائه می کند. به همین منظور این عروسک از طریق فناوری بی سیم به اینترنت و یک سیستم کلود حاوی اطلاعات گوناگون در مورد موضوعات مختلف متصل می شود.

در واقع سیستم پرسش و پاسخ این عروسک با کودکان شباهت زیادی به برنامه های دستیار صوتی سیری و کورتانا در سیستم عامل های آی او اس و آندروید دارد. کارشناسان امنیتی می گویند عروسک های سخنگوی سلام باربی پس از مدتی معاشرت با هر کودک از علائق، ترجیحات و اولویت های او مطلع می شوند و پاسخ های خود به وی را بر همین اساس تنظیم می کنند. البته برخی کارشناسان هم بیم دارند که این عروسک ها در عمل نقش های تربیتی بر عهده گرفته و بخواهند آموزش ها و طرز تفکر و تلقی خاصی را به آنها بیاموزند.

ToyTalk شرکت طراح فناوری مذکور در عروسک های سلام باربی هرگونه تلاش برای آلوده کردن ذهن کودکان با افکار و ایده های خاص یا ارسال پیام های تبلیغاتی برای آنان را رد کرده، اما حتی اگر این ادعاها هم صحت داشته باشند آسیب پذیری های امنیتی عروسک های یاد شده موجب می شوند تا هکرها با دستکاری بانک داده قابل دسترس برای عروسک سلام باربی فکر و ذهن کودکان را با ارسال پیام های خاصی تحت تاثیر قرار دهند.

بررسی های موسسه امنیتی Bluebox Labs از مشکلاتی در برنامه همراه عروسک سلام باربی و نحوه تعامل این برنامه و عروسک با سرورهای کلود خبر می دهد. فناوری رمزگذاری داده ها که توسط ToyTalk برای ایمن سازی به کار گرفته شده توسط این شرکت کهنه و آسیب پذیر توصیف شده است. همین امر گوش کردن هکرها به صدای کودکان را هم ممکن می کند.

شرکت ToyTalk می گوید موضوع را بررسی و مشکل را برطرف کرده و خوشبختانه هنوز گزارشی در مورد سواستفاده های این چنینی وجود ندارد، اما این به معنای جدی نگرفتن احتمال حمله هکری به اسباب بازی های مدرنی همچون عروسک سلام باربی در آینده نیست.